Skip to main content

Kolekcja w działaniu już działa

NOMUS, czyli gdańskie Nowe Muzeum Sztuki oficjalnie rozpoczęło swoją działalność. Podczas październikowego weekendu otwarcia zobaczyć można było m.in. stałą ekspozycję zgromadzoną w ramach Gdańskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej, perfromance i koncerty.

Image
Linia
Linia

Otwarciu pierwszego muzeum sztuki współczesnej towarzyszyło spore zainteresowanie, co widać było po długiej kolejce ustawionej do wejścia. Oficjalnego otwarcia dokonali Jacek Frierdrich, dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku, Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i Mieczysław Struk, Marszałek Pomorski. W ciągu następnych dwóch dni goście mogli wziąć udział w spotkaniach, oprowadzaniach kuratorskich, koncertach i występach artystów. Główną atrakcją była wystawa „Kolekcja w działaniu”, która nawiązuje do pokazywanej wcześniej, w trakcie budowy Nomusa „Kolekcji w budowie”. Nowa wystawa pokazuje nie tylko same dzieła, ale i proces artystyczny. Składają się na nie tkaniny, malarstwo, rysunek, rzeźba, instalacje, video i dokumentacje. Wiele prac zostało zakupionych w ramach Gdańskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej, którą finansuje miasto.

Nowe muzeum mieści się w świeżo odremontowanym budynku przy ul. Jaracza 14 w Gdańsku. Dokładnie naprzeciwko sławnej ulicy Elektryków. Pierwotnie działała tutaj szkoła. Po wojnie organizowana w nim warsztaty szkolne dla Stoczni Gdańskiej. W latach 2004 – 2014 roku w budynku w działał Instytut Sztuki Wyspa, prowadzony przez Fundację Wyspa Progress w Gdańsku. W 2015 podjęto decyzję o utworzeniu NOMUS, który formalnie wchodzi w skład Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Image
foto:
Karol Kacperski
Image
foto:
Karol Kacperski