Skip to main content

Gastronomia górą

Lokale gastronomiczne - Moshi Moshi Sushi i Dzień Dobry Lody oraz sklep Marty Frej – to laureaci tegorocznego konkursu „Najlepiej zaprojektowane wnętrze komercyjne w Gdyni 2021” organizowanego w ramach Gdynia Design Days. To już siódma edycja konkursu.

Image
Marta Blendowska

W tym roku lokale mogły zgłaszać się do konkursu w ramach otwartego naboru. Po weryfikacji zgłoszeń zespół PPNT Gdynia | Centrum Designu oraz jury składające się ze specjalistów z zakresu architektury i projektowania nominowało do udziału w konkursie 6 różnorodnych lokali. Wśród nich znalazły się: Dzień Dobry Lody, Marta Frej – sklep, Moshi Moshi Sushi, Tel Aviv Urban Food, Przystań Tu. Przestrzeń wsparcia i rozwoju, Umiko Sushi. To z nich finalnie wyłoniono laureatów.

Harmonia, natura i lekki twist

Nagrodę główna i tytuł najlepiej zaprojektowanego wnętrza w Gdyni jednogłośnie przyznano lokalowi Moshi Moshi Sushi projektu Filipa Kozarskiego. Jury doceniło projekt za spójną stylistykę i dbałość o najmniejsze detale. Na uwagę zasługuje stonowana kolorystyka, która tworzy bardzo harmonijną, komfortową przestrzeń. Co więcej, do aranżacji lokalu wykorzystano naturalne materiały i ręcznie malowane elementy. Neon wiszący nad barem przełamuje surowy, japoński schemat i dodaje całemu wnętrzu lekkiego, zabawnego twistu. Wnętrze jasno określa charakter lokalu, jednakże nie korzysta ze sztampowych rozwiązań i przedstawia sposób projektowania restauracji sushi w zupełnie nowym świetle.

- Na wyjątkowy japoński klimat naszej restauracji składają się ręcznie malowane, tradycyjne elementy takie jak noren nad drzwiami oraz barem, pionowe tabliczki z idiomami yojijukugo czy też lampy barwione specjalnie techniką shibori. Wszystkie elementy zostały dokładnie przemyślane i dopracowane przez naszego architekta – Filipa Kozarskiego – mówi Aleksandra Janta - Sienicka, menadżerka restauracji.

Część lokalu przeznaczona dla gości jest jasna, drewniana - została wykonana z imitujących tradycyjne maty tatami płyty sklejki brzozowej. Dla utworzenia kontrastu część kuchenna utrzymana jest w czarnej, matowej kolorystyce.

- Wnętrze naszej restauracji to dbałość o najmniejszy szczegół, a stonowana kolorystyka tworzy harmonijną, komfortową przestrzeń. Ręcznie malowane elementy i naturalne materiały, które zostały wykorzystane przy tworzeniu Moshi Moshi Sushi oddają prawdziwą japońską kulturę i serce tego miejsca – dodaje Aleksandra Janta – Sienicka.

Z dala od zgiełku

Nagrodę specjalną przyznano lokalowi Dzień Dobry Lody. Wnętrze zaprojektowane przez Paulinę Kisiel ujmuje wdziękiem i starannie dobraną kolorystyką. Jury zwróciło szczególną uwagę na ciekawe zestawienie kolorowego terrazzo z naturalną cegłą.

- We wnętrzu użyto naturalne materiały o jasnej barwie. To przede wszystkim nawiązanie do piasków plaży i delikatnej nadmorskiej roślinności – mówi Paulina Kisiel. - Użyto bejcowanego dębu tak by nadać mu beżowy, delikatny odcień. Bar, stanowiący centrum lokalu, został obudowany ceramicznymi kaflami z zachowaniem charakterystycznych, modernistycznych zaokrągleń. W ramach renowacji lokalu udało się także odzyskać oryginalną cegłę, która swoim glinianym, ziemistym kolorem idealnie wpisuje się w naturalną tonację lodziarni. Spokojną całość przełamuje kolorowy, zabawny deseń lastryko, sentymentalnie przywołujący dzieciństwo. Dopełnieniem projektu są autorskie meble – minimalistyczna drewniana ławka została wykończona welurem. Klasycznie kojarzący się ze słodkimi deserami róż, został tutaj użyty w spokojnym pudrowym odcieniu.

Ten mikro lokal to azyl namawiający do odpoczynku i zatrzymania się, by móc w pełni rozkoszować się smakiem niezwykłych lodów i świeżo parzonej kawy. Wnętrze, zostało zaprojektowane tak by zapraszało do pozostania w nim na dłużej.

- Zależało im na podkreśleniu funkcji kawiarni – miejsca, do którego przychodzi się nie tylko na lody, ale także po to by chwilę odetchnąć od zgiełku miejskiej plaży czy miasta – wyjaśnia Kisiel.

Wnętrze, choć w nieoczywisty sposób, ma też odniesienia do gdyńskiego modernizmu.

- Ważnym aspektem było także wpisanie się w lokalny charakter. Aranżacja miała być spójna z lokalizacją w domku Wójta Radtkego, który jest niezwykłym punktem w Śródmieściu Gdyni. Rdzeniem założeń projektowych były więc trzy główne elementy -  lody, natura i Gdynia – dodaje projektantka.

Radośnie i bezpretensjonalnie

Internauci głosowali na swoje ulubione wnętrza w plebiscycie organizowanym na profilu Facebook Gdynia Design Days. Największą liczbę – 961 głosów – zdobył sklep Marty Frej. Projekt Grzegorza Gonsiora to nietuzinkowe wnętrze, które zachwyca nasyconymi kolorami, charakterystycznymi dla prac artystki.

- Świętojańska 100c to niewielka przestrzeń, która jest sklepem, mini-galerią, czytelnią i miejscem spotkań jednocześnie. Jestem feministką, widać to w moich pracach, widać nawet na półkach z książkami. Chcę, żeby było to miejsce, w którym kobiety czują się swobodne, cokolwiek to dla nich oznacza – mówi Marta Frej.

Meble zostały wykonane z metalu i sklejki. Metal został pomalowany proszkowo na kolory, które tworzą zestaw CMYK, czyli cyan, magenta, yellow i key color (black). CMYK to jedna z przestrzeni barw pracy z grafiką komputerową, czyli głównym medium artystycznym Marty.

- Miałam kilka pomysłów, ale też od pierwszego spotkania z Grzegorzem Gąsiorem komfortową pewność, że to będzie taka przestrzeń, o jakiej marzę. Od samego początku wiedziałam, że chcę wielki regał na książki, z jeżdżącą drabinką, energetyczne kolory i lekkie meble, najlepiej na kółkach, tak by przestrzeń można było łatwo zmienić. Wymyśliłam też mobilny ekspozytor w witrynie na którym wieszamy różne hasła, a czasem niewielkie wystawy. Moim pomysłem był również mocny róż na ścianach przy wejściu, bo to kolor, który dobrze działa - podnosi nastrój i poprawia humor, zwłaszcza późną jesienią. Wnętrze jest radosne, wyraziste i bezpretensjonalne, w każdym razie ja je tak odbieram – dodaje Frej.

Image
Image
Image
Image