Skip to main content

Świetlne ławice i pejzaże Krupińskiego

w gdańskiej MONTOWNI

„Ławica stworzeń”, czyli 17 niepowtarzalnych lamp oraz trzy monumentalne obrazy  autorstwa znanego artysty Tomasza Krupińskiego, staną się elementem wystroju wnętrz zabytkowego budynku gdańskiej MONTOWNI. Ten wyjątkowy obiekt, który rewitalizuje gdański deweloper  Euro Styl, został uhonorowany nagrodą European Property Awards w kategorii Commercial Renovation / Redevelopment.

Image
Linia
Linia

- MONTOWNIA to budynek wyjątkowy pod wieloma względami. Zlokalizowany jest na historycznych, postoczniowych terenach Gdańska, a w przeszłości produkowano w nim części do okrętów podwodnych. O tym, jaka jest skala zachodzących tam obecnie zmian, świadczy fakt, że MONTOWNIA otrzymała w październiku br. nagrodę European Property Awards w kategorii Commercial Renovation / Redevelopment. Wyróżnienie w tym prestiżowym konkursie dodatkowo podkreśla szczególny wymiar inwestycji. Cały obiekt posiada unikatową architekturę z galeryjnym układem, który niebawem wyeksponujemy, jest to też cenny zabytek będący pod ochroną konserwatora. Wprowadzanie dzieł sztuki do naszych inwestycji praktykujemy od wielu lat i jest to dobrze odbierane przez przyszłych użytkowników. Liczymy na to, że w wypadku MONTOWNI współpraca z artystą pozwoli nam dodać należytego temu miejscu splendoru – mówi Bartosz Podgórczyk, dyrektor marketingu w spółce Euro Styl.

Tomasz Krupiński to uznany malarz, rzeźbiarz, projektant wnętrz i mebli, którego prace spotkać można w kilku miejscach w Polsce, głównie Trójmieście i Warszawie. Jego wizytówką od 20 lat są „Czółna” w Parku Północnym w Sopocie, a w niedawno otwartym Muzeum Bursztynu w Gdańsku znajdują się monumentalne obiekty „Kora Drzewa Bursztynowego” i „Lodowiec”. Przede wszystkim tworzy jednak za granicą. Większość z jego prac znajduje się w prywatnych rezydencjach (Lazurowe Wybrzeże, Gstaad, Dausze, Liverpool, Bremen, Berlin czy Amsterdam).

„Ławica stworzeń”

Artysta specjalnie na potrzeby MONTOWNI stworzy „Ławicę Stworzeń”, czyli grupę 17 niepowtarzalnych obiektów świetlnych o wielkości od 2 do 9 metrów, które zawieszone zostaną na trzech górnych kondygnacjach budynku. Każda z nich będzie docięta do formy wynikającej z konstrukcji. Całość dopełni oświetlenie ledowe i tak zwane czuby, wykonane z różnych materiałów – brązu, stali, stali nierdzewnej, masy perłowej i czarnego dębu.

- „Ławica Stworzeń” kontrastuje z surowością architektoniczną i użytych tam materiałów – stali, betonu i szkła. Koresponduje też ze ścianą zieleni, która łączy wszystkie kondygnacje i tworzy prawdziwy ogród w postindustrialnej przestrzeni. Zmultiplikowane antropomorficzne formy lamp, a właściwie obiektów świetlnych, w parze z zielenią wprowadzać będą w niepowtarzalny klimat – trochę morskich, trochę lotnych stworów. Będzie to przedziwny Świat Avatara pulsujący światłem – mówi Tomasz Krupiński, artysta, autor i wykonawca artystycznych komponentów na potrzeby MONTOWNI.

Ścienne obrazy

Z kolei trzy obrazy, z kategorii „Abstrakcyjne pejzaże”, które także znajdą się w MONTOWNI, to rdzeń sztuki, jaką Tomasz Krupiński uprawia od 30 lat. Jest to malarstwo, które wyłamuje się z dwuwymiarowej definicji i wychodzi w przestrzeń architektoniczną wnętrza.

- Obrazy będą rewersem żywej zieleni, bogactwem materii, rytmów i użytych archetypów, takich jak czarny dąb wydobyty z ziemi. Ponownie wprowadzą element natury do industrialnej przestrzeni MONTOWNI, w sposób namacalny i fizyczny – dodaje Tomasz Krupiński.

Gmach MONTOWNI mimo, że powstał w latach 30. ubiegłego wieku, jest w doskonałym stanie technicznym. Sztuka Tomasza Krupińskiego doskonale wpisze się w unikatowe elementy jego architektury i współgrać będzie z innymi zaprojektowanymi detalami, takimi jak: świetliki w dachu, które doświetlą wnętrze, szklany strop nad food hallem, który odsłoni galeryjny układ budynku czy stoczniowe artefakty w postaci suwnic i torów.

MONTOWNIA jest sercem wielofunkcyjnej inwestycji DOKI powstającej w centrum Gdańska. Obok niej powstanie część mieszkaniowa (DOKI Living), którą realizuje także Euro Styl oraz biurowa (DOKI Office), za którą odpowiada Torus. Termin uruchomienia MONTOWNI to początek II kwartału 2023 roku.

Image
Image
Image
Image