Skip to main content

Realistyczna sztuka

wolności

Po raz piętnasty rozdano wyróżnienia na wystawie International Guild of Realism, zorganizowanej w Principle Charleston w Stanach Zjednoczonych. Nagrodę główną zdobyła gdynianka Anna Wypych za obraz „Double freedom”, pokonując tym samym 107 innych artystów, których prace znalazły się na wystawie.

Image
Szymon Kamiński

Anna Wypych otrzymała nagrodę główną na wystawie, organizowanej przez stowarzyszenie IGOR – International Guild of Realism za obraz „Double freedom”. Nadano mu tytuł „Najlepszego na wystawie” (Best of Show). Oprócz tego malarka została wyróżniona w kategorii „Pionier w realizmie” (Pioneer in Realism). Polka zdobyła dwie nagrody z 13 możliwych. Niewątpliwym sukcesem jest również drugi obraz artystki „Sharing the food”, który również znalazł się w gronie obrazów, wystawianych w galerii.

- W tym roku zostałam członkinią IGOR i pierwszy raz brałam udział w konkursie. Odbyło się to tak, jak to zwykle bywa: wysłałam zgłoszenie i czekałam na wyniki. O samym rozstrzygnięciu dowiedziałam się dzień po uroczystym otwarciu wystawy i ogłoszeniu wyników – ze względu na różnicę czasu. Bardzo żałuję, że nie mogłam w nim uczestniczyć osobiście – komentuje wygraną laureatka konkursu. - Jest to niesamowicie inspirujące i mobilizujące doświadczenie i dodaje wiatru w skrzydła, aby dalej ciężko pracować!

Człowiecza cząstka wolności

Zwycięska praca „ Double freedom” pochodzi z cyklu Bozon. Jest to seria obrazów z 2017, których tematem jest wolność. Wolność w odniesieniu do siebie, rodziny, świata, czasu i miłości. Autorka stawia na połączenie sztuk, do każdej pracy dołączony jest zestaw wierszy, które dodatkowo mają wzmacniać przekaz obrazu.

- Obraz to pewna idea, myśl, uczucie. Czasem potrzeba czasu, żeby znalazł miejsce dla siebie lub trafił na właściwego odbiorcę. Tak było tym razem. Obraz „Podwójna wolność” przeszedł pewną drogę, aby ostatecznie być docenionym główną nagrodą – komentuje Anna Wypych.

Nazwa nawiązuje do terminu z fizyki – cząstki Higginsa - bozonu, nazywanej też „boską cząstką”, która spaja inne cząstki i nadaje im masy. Według artystki wolność jest taką człowieczą cząstką, która sprawia, że jesteśmy tym, kim jesteśmy. Seria obrazów była efektem zafascynowania się pojęciem wolności, a w szczególności analizowania i przedefiniowania tego po swojemu. Zaczęło się od jednego obrazu, jednak refleksje poszerzały się i powstawały nowe obrazy. Wolność pojawiała się w różnych kontekstach.

- Czym innym jest wolność, gdy mamy wybór między złem a większym złem, a czym innym, gdy mowa o samoakceptacji i mierzeniu się z tym, czego w sobie widzieć nie chcemy. Czym innym jest wolność kochającego rodzica a czym innym wolność w kontekście wieloletniego związku – tłumaczy malarka.

Realistyczna refleksja

Artystka reprezentuje styl realistyczny w technice malarstwa olejnego. Jednak realizm zostaje przez Annę Wypych przetworzony i dodane są do niego elementy hiperrealistyczne i surrealistyczne. Malarka stawia na doskonały tradycyjny warsztat i długi czas pracy nad obrazem, by zadbać nawet o najdrobniejsze szczegóły.

- Mam naturę refleksyjną, lubię się zastanawiać nad sprawami, które mnie fascynują. Wybrałam malarstwo realistyczne, czasem hiperrealistyczne, gdyż lubię długo obracać w głowie temat, jakim się zajmuję i bardzo dokładnie przyglądać się rzeczywistości. To wynika z mojego charakteru i sposobu percepcji rzeczywistości. Czasem posuwam się dalej i wplatam w twórczość elementy surrealistyczne, gdy uważam, że lepiej oddadzą mój pomysł, a temat wymaga przekroczenia tego, co widzimy, aby pełniej pokazać uczucia i myśli – mówi artystka.

Na obrazach zazwyczaj dostrzec można grę światła i cienia, która wyłania postaci z głębi. Bo to właśnie człowiek jest punktem wyjścia do rozważań malarki nad ludzkim życiem. Poprzez obrazy wyraża emocje i uczucia, jakie kłębią się w środku każdego, lecz są to emocje pozytywne. W głównej mierze to kobiety są bohaterkami obrazów. Jak mówi Anna Wypych, sama jest kobietą i przedstawia swój punkt widzenia. Pokazuje własne myśli, używając najbliższych jej, a tym samym najautentyczniejszych środków wyrazu.

Anna Wypych

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Laureatka wielu prestiżowych nagród. W 2010 roku zdobyła Grand Prix w konkursie „Artystyczna Podróż Hestii”, wygrywając wyjazd do Nowego Jorku, który otworzył drogę jej twórczości na świat.  Obrazy malarki odnaleźć można w stałych kolekcjach:  Europejskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej MEAM w Barcelonie, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Gdańska i Muzeum Miasta Gdynia. Jej prace wielokrotnie były publikowane w czasopismach i magazynach branżowych, takich jak „American Art Collector”, „PoetsArtists”, „Revista Ophelia”, „Fine Art Connoisseur Magazine”, „The Guide Artists”, „Klassik Magazine”, „Hyperrealism Magazine”, „Artysta i Sztuka”, a ostatnio „International Artist”. Mieszkanka Gdyni, gdzie w domu nad morzem tworzy swoje dzieła.

Image
Image
Image