Skip to main content

Szymański
projektantem roku

Jarosław Szymański, założyciel gdańskiej firmy DOKI, został okrzyknięty projektantem roku w ramach krajowego konkursu Dobry Wzór. Trójmiejski projektant został wyróżniony za wszechstronność, innowacyjność i unikalne kolekcje.

Image
Linia
Linia

Trójmiejski design został doceniony w prestiżowym konkursie Dobry Wzór. W tym roku nagrodę specjalną - Designer Roku 2019 - otrzymał Jarosław Szymański, założyciel firmy DOKI. Statuetkę trójmiejskiemu projektantowi wręczył prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Multidyscyplinarne jury wyróżniło Szymańskiego za całokształt twórczości. Tak brzmiało uzasadnienie:

„W drodze twórczej przeszedł wszystkie szczeble – od traktowania projektowania jako stylingu, po projektowanie kompleksowe jako element strategii rozwoju firm i ich marek. W swoich pracach stawia na innowacyjność w tworzeniu produktów i usług, wyznaczanie nowych trendów – za projekty i osiągnięcia został wyróżniony wieloma nagrodami krajowymi i międzynarodowymi. Stworzył warunki dla rozwoju wielu polskich przedsiębiorstw produkcyjnych. Dzięki wszechstronności zespołu, który stworzył, wdrażane rozwiązania mają wymiar holistyczny i osiągają sukcesy zarówno w skali mikro jak i makro. W pracy biura projektowego stawia na współdziałanie twórców różnych dziedzin i zespół, z którym osiąga sukcesy nie tylko w obszarze produktu, ale też rozwiązań architektonicznych. Jest współwłaścicielem nowej marki DOKI, na którą składają się obiekty odwołujące się do tożsamości miejsca w którym – jak mówią – przyszło im żyć i pracować. Stworzył dziesiątki unikalnych kolekcji stając się ekspertem w dziedzinie wzornictwa i ergonomii siedzisk biurowych. Jego wszechstronne działania projektowe i całego zespołu, z którym współpracuje mają wpływ na rozwój firm, instytucji, ale również na rozwój kultury materialnej i gospodarki”.

Dobry Wzór to najstarszy i najbardziej wiarygodny polski konkurs wzorniczy z 26-letnią tradycją. Konkursowe produkty i usługi wskazywane są przez badaczy i ekspertów Instytutu Wzornictwa Przemysłowego na podstawie stałego monitoringu rynku. Konkurs jest równocześnie jedynym w Polsce niezależnym audytem wzorniczym: typowanie produktów odbywa się na podstawie wiedzy ekspertów i badaczy IWP, ich znajomości projektowania, rynku i trendów. Gala wręczenia nagród odbyła się 24 października w siedzibie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.

Image
Jarosław Szymański

Profesor zwyczajny Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, prowadzący Pracownię Projektowania Produktu na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Współzałożyciel pracowni projektowej i architektonicznej STUDIO 1:1, w której razem z innymi projektantami, od 2002 roku realizuje projekty z zakresu wzornictwa przemysłowego, architektury i architektury wnętrz oraz wystawiennictwa. Za wybitne osiągnięcia artystyczne i twórcze wyróżniany przez Ministra Kultury i Sztuki, Prezydenta Miasta Gdańska oraz Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Image
Image