Skip to main content

Hardziej + Tofu = PGDA

Tofu Studio z Gdańska oraz Patryk Hardziej to najbardziej utytułowani trójmiejscy twórcy w tegorocznej edycji Polish Graphic Design Awards. Wysoko oceniono ich projekty, m.in. dla Gdynia Design Days, Gdańskiego Archipelagu Kultury, czy też gdyńskiego Experymentu.

Image
Michał Stankiewicz

Tofu Studio to gdańska pracownia działająca od 2010 roku, mająca już na swoim koncie wiele nagród.

Tym razem gdańszczanie zdobyli nagrodę główną w kategorii „Identyfikacja wizualna rozszerzona” za nową identyfikację dla Gdańskiego Archipelagu Kultury. Za tą samą pracę zdobyli też jedną z trzech głównych nagród w kategorii „Rebranding”.

Jury PGDA doceniło także rebranding logotypu gdyńskiego Experymentu przyznając Tofu Stuio wyróżnienie w kategorii „Rebranding”. Kolejne wyróżnienie projektanci z Gdańska zdobyli w kategorii „Kalendarz” za „Powtórkę z muzyki”. To kalendarz dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Z kolei w kategorii „Ilustracja reklamowa i produktowa” gdańszczanie dostali nominację za projekt opakowań do kawy Kofikada.

Kolejnym wygranym jest Patryk Hardziej, ilustrator, projektant grafik i wykładowca gdańskiej ASP. Wraz z Adą Zielińską oraz Akiyoshi Kitaoka zdobyli nagrodę główną w kategorii „Plakat animowany” wykonany dla Gdynia Design Days 2020.

„Identyfikacja wizualna edycji 2020 została oparta na złudzeniu optycznym, ponieważ chcieliśmy przyciągnąć uwagę odbiorców i zaangażować ich percepcję. Skontaktowaliśmy się ze światowej klasy ekspertem w dziedzinie iluzji optycznych – profesorem Akiyoshi Kitaoka. Ta edycja była inna niż poprzednie. Pandemia wymusiła organizację festiwalu online, wszystkie działania były prowadzone cyfrowo, co sprawiło, że zaprojektowanie tego festiwalu stało się prawdziwym wyzwaniem” – napisali o swojej pracy twórcy zwycięskiego plakatu, Patryk Hardziej i Ada Zielińska.

Sam Hardziej zdobył też wyróżnienie w kategorii „Kaligrafia i liternictwo” za kolekcjonerski kask wyścigowy dla kierowcy F1 Roberta Kubicy i Alfa Romeo Racing Orlen na jubileuszowy wyścig uliczny poświęcony 100  leciu Bitwy Warszawskiej. Kolejne wyróżnienie (tutaj też wspólnie z Adą Zielińską) projektant otrzymał w kategorii „Projektowanie eksperymentalne” za projekt „Wyspa”.

„Wyspa” to pierwsza wspólna wystawa naszego duetu” – opisują autorzy. – „Nasze zainteresowania zwykle oscylują wokół grafiki użytkowej, ilustracji i komunikacji wizualnej. Stąd skupienie się na znaku. Znak jest przodkiem pisma i malarstwa, znak wyryty na kamieniu (tzw. petroglif) – przodkiem rzeźby. Wracając do korzeni starożytnej cywilizacji, chcieliśmy przekazać przez naszą wrażliwość tajemnicę kształtów, które odkryliśmy i którym chcemy nadać nowe życie. Inspiracją do stworzenia projektu była wycieczka na Wyspę Wielkanocną, a odkryte tam piktogramy i petroglify, które zinterpretowaliśmy graficznie”.

Jednym z laureatów  tegorocznego konkursu został też Konrad Rószkowski, młody grafik z Gdańska. Zaprojektowana przez niego okładka gdańskiej grupy Spoiwo okazała się najlepszą pracą w kategorii „Projekt studencki”.

Polish Graphic Design Awards odbył się w tym roku już po raz czwarty. 14 zespołów jurorskich przyznało ponad 200 nominacji, 65 wyróżnień i 45 nagród głównych dla najlepszych projektów graficznych 2020 roku. Nagrody przyznawano w 13 kategoriach głównych, a także w kategorii specjalnej, gdzie wybierano projektantkę/projektanta roku, zespół roku i projekt roku. Tutaj również trójmiejscy artyści znaleźli się czołówce. Patryk Hardziej był jednym z pięciu nominowanych do tytułu projektanta roku, a Tofu Studio oraz gdyńskie 247studio znalazły się wśród czwórki nominowanych do tytułu zespół roku.

Jedną z jurorek tegorocznej edycji była Martyna Wędzicka – Obuchowicz, graficzka z Trójmiasta, laureatka konkursu z 2019 roku i bohaterka jednej z okładek „Linii”.

Image

Wyróżnienie w kategorii "Kaligrafia i liternictwo"
Autor: Patryk Hardziej

Image
Image

Wyróżnienie w kategorii "Rebranding"
Autor: Tofu Studio

Image

"Projekt Studencki"
Autor: Konrad Rószkowski