Skip to main content

GLËNA

znaczy glina

Wyobraźcie sobie kolekcję ceramiki, którą tworzy kilkunastu artystów z różnych dziedzin, łącząc nowoczesne techniki druku 3D z tradycyjnym wypalaniem. A do tego wszystkie jej elementy są inspirowane Kaszubami. W ten sposób powstała wyjątkowa GLËNA.

Image
Michał Stankiewicz

- Celem projektu jest wsparcie działalności lokalnych artystów i popularyzacji ich twórczości, promocji regionu jednocześnie przyczyniając się do ochrony dóbr kultury – wyjaśniają Monika Gradzik i Ziemowit Liszek z Fundacji Mozi, organizatorzy projektu. - Kolekcja ma przybliżyć odbiorcom sztukę kaszubską i regionu oraz jej założenia, które są kluczowe dla historii Gdyni i Pomorza.

W projektowaniu wzięło kilkunastu artystów z różnych dziedzin: rzeźbiarze, graficy, ilustratorzy, ceramicy, wzornicy i studenci gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Każdy z nich zaprojektował własną ceramikę inspirowaną motywami kaszubskimi w dowolnej i indywidualnej interpretacji. Efektem ich pracy powstała spójna, a jednocześnie oryginalna kolekcja ceramiki.

- GLËNA łączy tradycyjne metody rzemieślnicze z nowymi technologiami. Na podstawie wydruków 3D powstały gipsowe formy lejne do odlewu ceramiki, wszystkie prace zostały wyprodukowane, wypalone, szkliwione. Stworzone tą techniką formy lejne dały możliwość wykonania wyrobu ceramicznego o cechach trudnych do osiągnięcia tradycyjną metodą – wyjaśnia Monika Gradzik.

Zależy nam na edukacji i rozwoju kompetencji artystycznych lokalnych twórców i zaprezentowanie techniki ceramicznej, gdzie tradycyjne rzemiosło spotyka się z nową technologią. Jest to interdyscyplinarny i wyjątkowy projekt, który w innowacyjny sposób łączy tradycję z nowoczesnością – dodaje Ziemowit Liszek.

Zajęcia odbywały się w Pracowniach Prototypowych Proto Typy w gdyńskim Parku Naukowo – Technologicznym gdzie znajduje się świetnie wyposażona pracownia ceramiczna. Część technologiczna działań, czyli modelowanie, druk 3D i warsztaty odbyły się w Tubazie - interdyscyplinarnym miejscu funkcjonującym na styku sztuki, rzemiosła, edukacji oraz nowoczesnych technologii. Pomysłodawcami i organizatorami projektu jest Fundacja Mozi, a patronat nad projektem objął magazyn „Linia”.

Prace można było podziwiać już w gdyńskim PPNT, a następnie w Tubazie. Dodatkowa, trzecia wystawa odbędzie się podczas literackiego festiwalu Miasto Słowa i Nagrody Literackiej Gdynia w ramach którego odbędą się warsztaty związane z kaszubczyzną. Festiwal zaplanowano na koniec sierpnia.

 

Patronat: Magazyn Linia

Image

Katarzyna Cichosz

Świat się kręci, a Smętek siedzi i smęci

Wizerunek na doniczce luźno opiera się na postaci kaszubskiego diabła Smętka (Smãtka), którego ludowe legendy przedstawiały na najróżniejsze sposoby – czasem jako złośliwego demona wsadzającego ludzi do piekła, a czasem jako rozdarte ucieleśnienie smutku. Ten mały Smętek to postać niemrawa i, cóż, smętna! Po zasadzeniu w doniczce roślinki tylko powoli nią obrasta, czasem – przy przelaniu ziemi – siedzi niepocieszony w wodzie.

Image

Piotr Paluch

Ręka Kaszuba

Reinterpretacja ręki Fatimy – bliskowschodniego motywu otwartej dłoni symbolizującej opiekuńczą moc. Ręka Kaszuba jest większa, silniejsza, spracowana. Może trzymać pomidory prosto z pola lub jagody z kaszubskiego lasu.

Image

Megi Malinowsky

Oczy lasu

Eksplorując kaszubskie lasy niejednokrotnie miałam wrażenie bycia obserwowaną.

Kora drzew bukowych często przybiera kształt oczu w miejscach, w których kiedyś wyrastały gałęzie. Jest to rodzaj znamiona, blizny. Tworzy to magiczny i unikatowy nastrój leśnej scenerii. Zainspirowana tym zjawiskiem postanowiłam stworzyć wazon z okiem.

Image
Image
Image

Julia Łaskarzewska

Kafle

Sosnowy las, ściółka zmieszana z piaskiem, szutrowa droga niewielki ceglany domek ze stodołą. Sercem domu kuchnia grzana piecem kaflowym. W oknach firany zdobione haftem, z przez otwarte drzwi wlewają się promienie sierpniowego słońca. Za dnia koncerty ptasich zalotów i stukanie dzięciołów, nocą zaś hukanie sowy, niekiedy wycie wilka.

A Ty zamknij oczy. Co widzisz, myśląc o Kaszubach?

Image

Dorota Terlecka

Klewer (z kaszubskiego koniczyna)

Kształt zestawu wywodzi się z haftu kaszubskiego, który został tu przeniesiony w prostą formę trójwymiarowych pojemników. Elementy ceramiczne tworzą całościowy zestaw idealnie  się w potrzeby każdego domu. Poszczególne elementy pełnią funkcje cukiernicy, mlecznika czy pojemnika na wodę.

Image

Katarzyna Hanna Przybył

tUlipan

Doniczki, swoją formą nawiązującą do tulipana, dedykowane są do kolekcji zawieszanych kwietników, natomiast zdobienia inspirowane są regionem Kaszubskim. Swoją istotą  umożliwiają zbliżenie roślinności do człowieka, co jest nawiązaniem do zielonego, bujnego regionu Kaszub. Rzeźbione motywy kaszubskie. subtelnie urozmaicają doniczkę. Jedna z doniczek, kryje też w sobie małe zaskoczenie związane z jedną z legend Kaszubskich, odkryjemy je, gdy przyjrzymy się doniczce dogłębnie.

Image

Krzysztof Kossak

Paterka na ruchanki

Forma inspirowana naturą, podobnie jak tradycyjne kaszubskie wzory ludowe. Kształt pozwala na promieniste ułożenie tradycyjnych kaszubskich ruchanek, lekkie podwyższenie w formie podkreśla ekspozycje i ułatwia przenoszenie patery z zawartością.

 

Image

Aleksandra Szpunar

'Grónk'

Projekt inspirowany jest tradycyjną ceramiką kaszubską wykonywaną od XIX wieku w warsztatach rzemieślniczych rodu Neclów.

Intencją autorki była reinterpretacja tradycyjnych kształtów i elementów zdobniczych stosowanych w ludowych wyrobach glinianych, czego rezultatem jest uproszczona forma dekorowana zgeometryzowaną grafiką. Stworzone naczynie jest przedmiotem użytkowym, przeznaczonym do eksponowania bukietów z delikatnych, polnych kwiatów.

Image

Klaudia Rafalska

Mlecznik do kwiatów

Dzbanek inspirowany klasyczną porcelaną kaszubską został zaprojektowany z wykorzystaniem geometrycznych form. Zmieniła się jego funkcja, klasycznie używany jako mlecznik, ten można używać do podlewania kwiatów, jako wazon czy do podawania herbaty.

Image

Ziemowit Liszek

Wazon z wdzydzkiego jeziora

Wazon jako zbiornik na wodę. Inspiracją była legenda o powstaniu jeziora wdzydzkiego, o Stolemie i Rusałce.

Image

Agnieszka Jewasińska

Sebek i Perła

Kaszuby to niezwykle pociągająca kraina z cholernie dużym potencjałem do inspirowania. Ale dla mnie konkretnie jest to ucieczka od perfekcjonizmu. Spacer po lesie w klapkach, piwko na wypaczonych deskach starego pomostu czy beztroskie grzybobranie. Punie, Perły i Rexy  zamiast idealnie zaprojektowanego charta czy buldoga z reklamy. Rozjechane wysuszone żaby na drodze z betonowych płyt czy wypalone słońcem parasole Cocacoli przed spożywczym zamiast fancy ogródków przy restauracji. Swobodny oddech którego brakuje nam w mieście.

Image

Filip Ludka i Katarzyna Ludka

Mobil na Kaszubach

Kaszubskie powietrze, przyroda i przestrzeń daje nieskończoną energię i mobilizuje do ciągłego ruchu.