Skip to main content

forMY

Fotele, krzesła, hokery i siedziska: wielofunkcyjne, bujane i wieloosobowe. To meble, które powstały w ramach projektu „forMy” przeprowadzonego przez Pracownię Projektowania Mebla na ASP w Gdańsku.

Image
Szymon Kamiński

Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku przygotowała wystawę „forMy”, czyli kolekcję mebli, będącej zwieńczeniem pracy semestralnej, a zaprojektowanych przez studentów dla studentów uczelni. Autorzy działali w ramach Pracowni Projektowania Mebla, którą prowadzą dr Filip Ludka oraz mgr Katarzyna Przybył.

- Studenci mieli za zadanie połączyć siły i wspólnie zaprojektować kolekcję. Wspólnemu opracowaniu podlegały główne założenia, tj. materiały, barwy, detale. Każdy opracowywał swój mebel, jednocześnie przez cały proces projektowy monitorując i konsultując projekty innych, tak by na końcu wszystkie meble były spójne i tworzyły kolekcję – komentuje Katarzyna Przybył.

Studenci zostali przeprowadzeni przez pełną drogę projektową. Musieli zaprojektować mebel, a później wykonać jego prototyp. Wymagało to od nich konfrontowania pomysłu z realnymi możliwościami realizacji pod względem technologicznym. Często rzeczywistość weryfikowała te możliwości i wymagało to powstania innej wersji prototypu lub zaprojektowania nieco innego mebla, różniącego się od pierwszej idei.

- Celem zadania było zapoznanie studentów z problematyką projektowania mebla, w tym wymaganiami i zależnościami projektowymi siedzisk o różnym przeznaczeniu: wielofunkcyjnym, wieloosobowym, wypoczynkowym i barowym. Każdy student zdobywał przy tym wiedzę i uczył się technologii wytwarzania, m.in. gięcia i spawania rurek, plecenia z wikliny, a także obróbki drewna. Nie obeszło się również bez wsparcia specjalistów, na przykład tapicerów – mówi Filip Ludka.

Wszystkie zrealizowane prace są wystawione do obejrzenia i mają być włączone do użytku przez studentów Akademii Sztuk Pięknych.

- Aktualnie możliwe jest jedynie zbieranie opinii wydawanych na bazie wizualnych wrażeń. Aby w pełni ocenić mebel trzeba również sprawdzić jego użytkowość. Jeden z końcowych etapów, etap testowania przez docelowych użytkowników, rozpocznie się po okresie wystaw i dopiero wtedy poznamy pełną opinię na temat kolekcji ze środowiska ASP – dodaje Przybył.

Image

„Szczerbatek”

Autor: Aleksandra Glamowska
Rodzaj: siedzisko wielofunkcyjne

Celem było wykorzystanie odpadu fragmentu giętej sklejki i stworzenie ciekawej, prostej i lekkiej formy, która ukazałaby charakterystyczne wygięcie drewna. Siedzisko uformowano w taki sposób, by było wygodne i dawało poczucie komfortu dla użytkownika. Konstrukcja krzesła została wykonana z rur stalowych, a siedzisko i oparcie  odpadu po procesie technologicznym. Nazwa powstała od słowa “szczerba”, oznaczającego ubytek powstały w wyniku odpadnięcia lub wyłamania fragmentu “czegoś”. Jest także nawiązaniem do przerw między poszczególnymi szczebelkami mebla.

Image

„Pestka”

Autor: Blanka Kurdyś
Rodzaj: siedzisko wieloosobowe

Inspiracją było awokado. Jego obły, nieregularny kształt oraz charakterystyczna pestka stały się impulsem do stworzenia siedziska wieloosobowego o nieregularnej, organicznej formie. Konstrukcja została wykonana z rurek stalowych, pomalowanych na butelkową zieleń. Wierzchnia część siedziska w całości wypleciona została ze świeżej wikliny nieokorowanej. Stworzona płaszczyzna pozwoliła na uwypuklenia, nadając całej formie trójwymiarowość. Elementem charakterystycznym siedziska jest tzw. „pestka”, stanowiąca oparcie. Siedzisko stworzone zostało dla max. 6 osób, które mają do dyspozycji różne głębokości siedziska.

Image
Image

„Blum”

Autor: Daria Formella
Rodzaj: fotel wypoczynkowy

„Blum”

Autor: Daria Formella
Rodzaj: fotel wypoczynkowy

 

„Blum” to fotel wypoczynkowy o interesującym wyrazie. Zbudowany jest z trzech giętych walcowatych form o drewnianej konstrukcji, obitych miękkim aksamitem, służących jako siedzisko. Oparcie również jest walcowate, a całość spinają dwie metalowe rurki, które kolorystycznie odpowiadają odcieniowi tapicerki. Projektowi przyświecały takie hasła, jak: zabawa, wypoczynek, miękkość czy przytulność.      

Image

„Arc chairs”

Autor: Diana Sokalska
Rodzaj: krzesło barowe

Krzesła barowe „Arc” charakteryzują się połączeniem plecionej struktury wikliny, wzmacniającego siedzisko sznurka, wykonanego z bawełny pochodzącej z recyklingu, oraz lekkiej konstrukcji stalowej.

Pierwszym projektem było krzesło średnie barowe. Koliste uchwyty mają nie tylko stanowić walor estetyczny, ale także ułatwiać wygodne korzystanie z mebla. W wyniku rozwijania koncepcji pierwszego projektu powstał pomysł na krzesło dostępne ze wszystkich stron.

Image
Image

„Pętelka”

Autor: Inez Sługiewicz
Rodzaj: krzesło wielofunkcyjne

„Pętelka” to krzesło wielofunkcyjne, do wykonania którego zostały wykorzystane trzy materiały: rurka stalowa jako stelaż, drewno sosnowe do stworzenia oparcia, a z bawełnianego sznurka techniką Makramy wykonano siedzisko. Projekt jest połączeniem elementów lekkich oraz dominującego ciężkiego oparcia. Taki zabieg miał na celu harmonijnie połączyć różne materiały i wzajemnie je dopełnić.

Image
Image

„Hoker A”

Autor: Kamil Żarnoch
Rodzaj: hoker

Projekt mebla – hokera. Wygodny do każdego blatu barowego lub barku domowego do wysokości max. 1,2 m. Materiały użyte do stworzenia siedziska to rurki stalowe jako nietypowa, powyginana na kształt litery „A” konstrukcja w kolorze nietypowej zieleni, a proste siedzisko stworzono ze sklejki brzozowej, oklejonej laminatem białym, ewentualnie do wyboru lakierowanej. Użyty może być również jako stołek lub piedestał, np. na laptopa lub roślinę.

 

Image

„Loop”

Autor: Patrycja Baran
Rodzaj: fotel wypoczynkowy

Głównym założeniem projektu było uzyskanie wrażenia lekkości, jednocześnie utrzymując miękką formę. Dzięki temu fotel może spełniać funkcję wypoczynkową. Smukła stalowa konstrukcja jest dopełniona obszernym, a zarazem wygodnym i lekkim siedziskiem. Fotel nie ma dużej wagi, więc można go swobodnie przenosić. Wykończony jest delikatną tapicerką. Poduszki mają podstawowe kształty geometrii,  takie jak elipsa i koło.  Zabieg ten ma na celu uzyskanie prostej formy całego mebla.

Image

„Grubasek”

Autor: Paulina Praciak
Rodzaj: siedzisko wielofunkcyjne

Celem projektu było stworzenie ciekawej graficznie i jednocześnie prostej formy. Dominującym elementem jest oparcie sprawiające wrażenie, że otula osobę siedzącą. Do wykonania miękkich części mebla wykorzystany został motyw wałka, który tworzy siedzisko oraz oparcie. Materiałem tapicerskim jest velvet, a konstrukcja wykonana z rur stalowych w kolorze białym. Nazwa nawiązuje do okrągłego siedziska, składającego się z trzech wałków tworzących koła.

Image

„Uni se(a)t”

Autor: Sonia Jarczyk
Rodzaj: siedzisko wieloosobowe

Zestaw składa się z bujanego siedziska dwuosobowego z dwoma miejscami siedzącymi oraz siedziska dwuosobowego z miejscem siedzącym i półleżącym. Siedzisko bujane ma służyć integracji oraz wywoływać interakcję między użytkownikami – aby się na nim pobujać należy znaleźć parę do siedzenia. Większe siedzisko z założenia posiada możliwość obrania na nim dwóch pozycji, jednak w praktyce daje znacznie więcej możliwości. Konstrukcja mebla została wykonana z giętych rurek stalowych, a siedzisko uszyte zostało z dwóch warstw materiału poliestru oraz velvetu.