Skip to main content

Najlepsze projekty

Polskiej Architektury XXL

Uroczyste ogłoszenie wyników trzynastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL 2020 już za nami. Nagrodę główną Grand Prix zdobyła przystań kajakarska MOSM nad jeziorem Paprocańskim w Tychach zaprojektowana przez pracownię RS+ Robert Skitek.

Image
Halszka Gronek

Plebiscyt Polska Architektura XXL to najbardziej kompleksowy przegląd aktywności polskiej branży architektonicznej. Świadczy o tym m.in. liczba zgłoszeń i wybranych realizacji, a także profesjonalne grono jurorów oceniających dokonania pracowni projektowych.

W sumie do plebiscytu zgłoszone zostały aż 62 realizacje architektoniczne. Zwycięzców wybrano w trzech kategoriach (kubatura, wnętrza, krajobraz) i 6 subkategoriach – osobno przez internautów (odbiorców, obserwatorów, miłośników architektury) i przez jury (architektów i designerów). Dodatkowo kapituła konkursu wręczyła nagrodę Grand Prix.

Jury wydało werdykt

Za najlepszy projekt roku 2020 (nagroda Grand Prix) uznano przystań kajakarską MOSM nad Jeziorem Paprocańskim w Tychach zaprojektowaną przez pracownię RS+ Robert Skitek. W kategorii kubatura  obiekty publiczne największe wrażenie na jury zrobił szklany biurowiec Press Glass Polska koło Częstochowy zaprojektowany przez pracownię Konior Studio. Z kolei wśród prywatnych obiektów kubaturowych jurorzy postanowili swoją nagrodę przyznać apartamentom na Wilczej Porębie autorstwa Studia de.materia.

Najlepszym wnętrzem publicznym roku 2020 zdaniem kapituły zostało wnętrze biurowe koncernu Clariant w Łodzi zaprojektowane przez pracownię The Design Group. Natomiast najlepszym wnętrzem prywatnym ogłoszono dom Ślonsko Chałpa zaprojektowany przez pracownię mode:lina.

W opinii jury przestrzenią publiczną (kategoria krajobraz) najbardziej wyróżniającą się spośród głoszonych projektów była wielofunkcyjna strefa aktywności w Chorzowie zaprojektowana przez pracownię SLAS architekci. Z kolei najlepszą przestrzenią prywatną ogłoszono ogród na skarpie w Karpicku pracowni Gardenae.

Głosy internautów policzone

Oprócz typów jurorów w ramach Plebiscytu Polska Architektura XXL 202 wybrane zostały także projekty uznane za najlepsze przez internautów. Ich głosowanie zakończyło na długo przed uroczystą galą plebiscytu – 12 kwietnia 2021.

W kategorii obiekty publiczne przeważającą liczbą 1759 głosów wygrał ten sam budynek, który podbił serca jurorów – szklany biurowiec Press Glass Polska koło Częstochowy. W kategorii obiekty prywatne zwyciężył Dom Przełamany we Wrocławiu, którego autorem jest pracownia S3NS Architektura. Realizacja zdobyła 448 głosów.

W kategorii wnętrza publiczne zwyciężyło wnętrze biura coworkingowego Chillispaces.com w Krakowie autorstwa pracowni Make It Yours, MAKA Architekci oraz Grupy NONO, zdobywając 465 głosów. Z kolei za najlepsze wnętrze prywatne uznano mieszkanie w Gdańsku zaprojektowane przez pracownię Magma.

I w końcu krajobraz. W kategorii przestań publiczna wygrał Park uśmiechu we Wrocławiu, zaprojektowany przez pracownię IKROPKA, natomiast za najlepszy ogród prywatny uznano – tak jak w przypadku typu jury – ogród na skarpie w Karpicku, który zdobył 278 głosów.

Wśród patronów medialnych plebiscytu Polska Architektura XXL 2020 znalazły się m.in. miesięcznik Prestiż Magazyn Trójmiejski i kwartalnik Linia wydawane przez trójmiejską spółkę MS Group sp. z o.o.

Image