Skip to main content

Elektryków 2.0

Świetlne bryły unoszące się w powietrzu, zielone ogrody na dachu z biegnącą w dół serpentyną oraz zaskakujący park rozrywki dla dorosłych. Tak w przyszłości widzą popularną przestrzeń Elektryków studenci Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Image
Linia
Linia
Image
Michał Stankiewicz

Ulica Elektryków jest dzisiaj jedną najpopularniejszych przestrzeni imprezowo – kulturalnych Trójmiasta. Na wąskiej uliczce biegnącej wzdłuż dwóch poprzemysłowych budynków dominuje prosta, nawiązująca do surowego otoczenia zabudowa. W ciągu ostatnich lat kompleks powiększył się o nowe przestrzenie: na otwartym powietrzu, jak i wewnątrz budynku. Właśnie z tym miejscem postanowili zmierzyć się studenci Pracowni Przestrzeni Publicznych ASP w Gdańsku, kierowanej przez prof. ASP dr hab. Jana Sikorę.

- Dziś to miejsce jest w trendzie i meble z palet są modne, ale to nie będzie trwało wiecznie – mówi prof. Jan Sikora. - Jeśli Elektryków chce wyznaczać nadal trend trójmiejskiej rozrywki, tak jak jest teraz to powinni zadawać sobie ciągle pytanie: what's next? Bo konkurencja rośnie, rynek bacznie obserwuje to miejsce. Czym będzie Elektryków lub jakie mogłoby być to miejsce za 10 lat? Taki był temat projektowy, więc studenci mieli stworzyć projekty w kontrze do tego co jest dziś: do pewnej improwizacji, tymczasowości i mocno ogranych motywów takich jak palety, hamaki itp. Efekt prac ma skłaniać do zadawania pytań o przyszłość tego miejsca, jest pewną spekulacją i śmiałą wizją – wyjaśnia architekt.

Czy wizje studentów mają szansę na realizację? - Każdy projekt ma swój charakter i jest bardziej wizją niż praktycznym zastosowaniem go rzeczywistości – ocenia Arkadiusz Hronowski, współtwórca Elektryków. - Oceniam je jako dobre koncepcje do dalszych konsultacji. Młodzi ludzie często mają szalone i odważne pomysły. Potem można się zastanowić nad ich wdrożeniem.

Image

„What the fuck?”

Karol Drobniewski

„What the fuck?” jest impresją autora na temat przestrzeni Plener 33, będącej częścią kompleksu wokół ulicy Elektryków, a której inspiracją były luźne wyobrażenia wodnego świata płynącej obok Wisły i gry świateł znajdującej się w przestrzeni Elektryków. Przestrzeń ma być dostępna o różnych porach dnia. Za dnia w kontraście do stoczniowych murów ma pełnić funkcję żartobliwego parku rozrywki dla dorosłych, zaś wieczorem być miejscem, w którym mogą odbywać się zarówno integralne z ulicą Elektryków jak i niezależne wydarzenia. Dzięki swoim charakterystycznym i nietypowym elementom będzie widziana z daleka tworząc znak rozpoznawczy przestrzeni dla turystów, zachęcając także do odwiedzin pobliskiego dziedzictwa historycznego w obrębie tkanki Młodego Miasta. Projekt zachowuje funkcje przypisane dotychczas do przestrzeni mogąc rozszerzać je o dodatkowe atrakcje, które umożliwia jego duża wariantowość. W zależności od budżetu można zrealizować w formie minimalnej, gdzie konieczne jest zrealizowanie elementów do funkcjonowania tej przestrzeni, takich jak strefa gastronomiczna z zapleczem i zadaszona scena lub można ją poszerzyć o dodatkowe elementy zagospodarowania takie jak brama wejściowa, tarasy i ścieżka, podest do tańczenia, skatepark w formie niecki, która okresowo może być wypełniania plastikowymi piłkami lub pianą, czy ściankę wspinaczkową. Każdy z elementów będzie niezależnym komponentem, który może być wykorzystany w innych aranżacjach, miejscach lub całkowicie rozebrany i poddany recyklingowi. Całość przestrzeni wypełnią mobilne dekoracje.

Image
Image

„Serpentyna”

Michalina Jasińska

Projekt “Serpentyna” poprzez dodanie nowej funkcji w postaci ogrodu na dachu, proponuje otwarcie przestrzeni Ulicy Elektryków na porę dzienną. Od teraz użytkownicy postoczniowych terenów, szukający chwili wytchnienia, mogą doświadczyć jej na wysokości w przyjaznym otoczeniu zieleni. Rozciąga się stąd niesamowity widok z jednej strony na rzekę i stoczniowe żurawie, a z drugiej na skyline Głównego Miasta, gdzie na pierwszy plan wysuwa się spektakularne centrum ECS wraz z pomnikiem trzech krzyży.

Różnorodne strefy wypoczynku w ogrodzie “Serpentyna” zostały pomyślane tak, by jak najlepiej korzystać z warunków naturalnych. Znajduje się tu między innymi: wieloosobowa ławka z widokiem, strefa opalania z leżakami usytuowanymi na łące kwietnej, patio restaracyjno  barowe z miejscami do siedzenia przy stolikach oraz dwa tarasy widokowe, z których ukazuje się niesamowity pejzaż zabudowań postoczniowych. Całość dopełnia centralnie usytuowany bar serwujący zimne napoje połączony z miejscem dla DJ’a, przed którym znajduje się kawałek parkietu tanecznego.

Wprowadzanie zieleni na dachy budynków, to trend, który można już obserwować właściwie w całej Europie i który z coraz większym powodzeniem przyjmuje się również w Polsce. Ogród na dachu nie tylko sprzyja zaczerpnięciu oddechu wśród odprężającego otoczenia zieleni, ale również przyczynia się do zwiększania powierzchni biologicznie czynnej, tak ważnej dzisiaj w miastach. Ogród na wysokości połączony jest z poziomem zero dzięki żółtej kadce w postaci serpentyny otaczającej istniejące drzewo, która sprawia wrażenie “wrzuconej” w przestrzeń pomiędzy budynkami. Dzięki takiemu zabiegowi przestrzeń Elektryków ma szansę kolejny raz zaskoczyć odwiedzających, co przełoży się na wzrost atrakcyjności tego miejsca.

Image
Image

„Protomolekuła”

Maja Krzyżyńska

Projekt jest koncepcyjną wizją przedstawienia niedalekiej przyszłości, w której latające obiekty świetlne i drony są jak na wyciągnięcie ręki. Oś ulicy Elektryków prowadzi do monumentalnej bryły budynku Centrum Solidarności. Rdzawa blacha, którą pokryty jest budynek posłużyła za inspiracje do stworzenia biomorficznych konstrukcji w koncepcji projektowej. Światło, industrial i odrobina science fiction są przewodnią myślą projektu.

Wzbicie w powietrze abstrakcyjnych, podświetlanych obiektów, jest propozycją dla wieczornych performanców świetlnych. Celem tego zabiegu jest wprowadzenie widza w niematerialny świat fantasy. Obiekty, które zawisną na cienkich linkach, rozpraszając się ku górze, będą płynąć liniowo, poruszane za pomocą konstrukcji ze sprężyn. Mechanizm będzie powoli naciągał i puszczał linki, zaczepione do dźwigni. W sposób niewidzialny dla widza, białe obiekty będą sprawiać wrażenie żywych. Ich zadaniem jest także oświetlenie przestrzenii, bez użycia dodatkowych źródeł światła.

Projektowane łukowe bryły zostały wykonane w materiale mineralno-akrylowym, który jest trwały, odnawialny i łatwy w naprawie. Można go okresowo szlifować i polerować, co sprawia, że po okresie intensywnego użytkowania wygląda jak nowy. Materiał można ze sobą łączyć bezspoinowo, co pozwala na uzyskanie dowolnych form i grubości.

Materiał posiada także szeroką paletę barw, dlatego prócz bieli, niektóre obiekty mogą występować w neonowych odcieniach. Powierzchnia form będzie matowa oraz o półtransparentnym, mlecznym wykończeniu. Wieczorami formy będą zaczynały się świecić, dając stłumiony blask.

Obecnie coraz bardziej popularnym zjawiskiem stają się pokazy świetlne z udziałem dronów. Dzięki stale rozwijającej się technologii, tworzenie choreografii z synchronizowanymi ruchami i efektami specjalnymi jest coraz bardziej dostępne. Za pomocą specjalnych oprogramowań sterowanie rojem dronów staje się proste, a koszty z tym związane także maleją. Pokazy bezzałogowców są lepszą i bardziej opłacalną inwestycją, niż klasyczne fajerwerki czy LEDy. Ten nowy trend reprezentuje świeże podejście do performanców artystycznych z niemal nieograniczonymi możliwościami.

Protomolekuła to miejsce, które zaraża....nową wizją świata. Dzięki unikalnym performancom i rozwiązaniom projektowym, pochłonie rzesze nowych użytkowników.