Skip to main content

Oxytree,

czyli prywatna fabryka tlenu

16 metrów wysokości w ciągu zaledwie sześciu lat od momentu posadzenia, 10-krotnie wyższa absorpcja dwutlenku węgla w porównaniu z innymi gatunkami, duże, rozłożyste liście... to nie opis drzewa z powieści science-fiction, ale nowej odmiany Oxytree - szybko rosnącego drzewa tlenowego, które w ostatnim czasie zyskuje na popularności.

Image
Linia
Linia

Oxytree w ogrodzie to nie tylko piękna roślina ozdobna, ale też osobisty filtr powietrza dla wszystkich domowników. Oxytree jest gatunkiem chętnie sadzonym w ogrodach, gdyż w niedługim czasie zachwyca swoim rozmiarem i wyjątkowym wyglądem. Oxytree to nie tylko ogrodowy parasol z liści, chroniący przed słońcem, lecz także fantastyczny filtr wszystkich zanieczyszczeń. Dzięki swojej wyjątkowej zdolności, jakim jest proces fotosyntezy typu C4 rośnie szybciej, a “efektem ubocznym” ponad przeciętnego tempa wzrostu, jest wyjątkowa zdolność wytwarzania ogromnych ilości tlenu. Jedno drzewo tlenowe Oxytree może zrobić dla środowiska tyle samo dobrego, co mały lasek rodzimych gatunków drzew.

Dobra energia zaklęta w drzewie

Do tej pory gatunek ten w Polsce można było podziwiać jedynie w ogrodach botanicznych. Drzewa zachwycały w porze kwitnienia, budząc wśród odwiedzających autentyczną fascynację. Próby uprawy w ogrodach przydomowych kończyły się jednak niepowodzeniem, gdyż Paulownia przemarza w naszym klimacie. Z pomocą przyszli naukowcy - ekologiczna potrzeba doprowadziła do wynalezienia drzewa, którym można się dziś cieszyć we własnym ogrodzie. Nowa odmiana została nazwana “Oxytree” i podbiła serca polskich ogrodników. Oxytree jest krzyżówką dwóch gatunków rodzaju Paulownia. Dzięki selekcji najlepszych cech gatunkowych stworzono nową odmianę, a do połączenia wybrano P. fortunei i P. elongata - czyli te odmiany, które charakteryzowały się szybkim tempem wzrostu i dużą mrozoodpornością. Drzewa te są znane od wieków i wysoko cenione za oryginalny pokrój. To najszybciej rosnące drzewa na świecie! Według Feng-Shui natura obdarzyła je wyjątkowo dobrą energią. W Azji po dziś dzień panuje przeświadczenie, że Paulownia posadzona w ogrodzie zapewnia rodzinie szczęście i pomyślność.

Sekretne funkcje drzew

Światło słoneczne przenikające przez zielone liście Oxytree ukoi wzrok i zrelaksuje zmysły. Przyjemny szum gałęzi będzie sprzyjał odpoczynkowi, a obszerna korona wydzieli strefę prywatności, osłaniając przed ciekawskimi sąsiadami. Drzewa w ogrodzie odgrywają ważne role biologiczne i kompozycyjne. Oxytree może stać się siedliskiem dla ptaków, owadów i innych drobnych zwierząt. Jest to gatunek mało wymagający, który szybko odwdzięcza się swoim pięknem. Wiosenne biało-fioletowe kwiaty, pojawiające się przed rozwojem liści, są miododajne i wabią pszczoły. Obecność Oxytree wśród innych gatunków w ogrodzie wpłynie na poprawę bioróżnorodności, znacząco poprawi jakość powietrza, a latem obniży temperaturę otoczenia. Oxytree jako element ogrodowej kompozycji może stanowić tło dla innych roślin lub samo w sobie być centralnym punktem, miejscem spotkań domowników lub atrakcyjnym soliterem. zew i roślina doniczkowa

Oxytree pasuje do każdej wielkości ogrodu, gdyż może być zarówno w formie wysokiego drzewa jak i rozłożystego krzewu. Duża przestrzeń pozwala roślinie na bujne rozkrzewienie. Drzewko można też postawić w dużej donicy na tarasie lub balkonie. Należy tylko pamiętać, by na zimę przenieść je do chłodnego, jasnego pomieszczenia, a każdej wiosny ściąć roślinę nad powierzchnią ziemi. Oxytree osiągnie imponujące rozmiary już w 2 miesiące od momentu posadzenia (w ciągu roku może osiągnąć nawet 3 metry wysokości). Wyjątkowo dobrze toleruje cięcie, dlatego może być prowadzone na dwa sposoby: jako krzewiąca się roślina lub proste drzewo o rozłożystej koronie.

Oxytree sprawi, że ogród będzie wyglądał wyjątkowo i oryginalnie, a przede wszystkim zapewni to co jest najważniejsze - czyste powietrze.

Image
Image