Skip to main content

Wysoko w Gdyni

Architektura jest wysokiej jakości, a rejon węzła Franciszki Cegielskiej to dobre miejsce dla lokalizacji wysokościowca – tak eksperci oceniają plany budowy 120-metrowego budynku w centrum Gdyni. Ostateczna ocena zależeć będzie jednak od wielu detali.

Ewa Karendys

Rozmach obrazują liczby. Teren inwestycji obejmuje 2 ha, a w planach jest budowa około 55 tys. mkw. powierzchni użytkowej usług, biur i mieszkań. Łącznie powstanie ok. 340 mieszkań. Nowa, 120 metrowa wieża mieszkaniowa powstanie w Gdyni, nieopodal węzła Franciszki Cegielskiej, na styku ulic Kieleckiej i Śląskiej, w sąsiedztwie centrum handlowego Riviera. Wybuduje ją gdyński deweloper Grupa Allcon. Inwestor zakłada, że projektowanie inwestycji oraz uzyskania wszystkich niezbędnych pozwoleń na budowę zajmie około dwóch lat.

Wiadomo już dziś, że część mieszkalna składać się będzie z trzech budynków: wysokościowego (120 m), wysokiego (55m), średnio-wysokiego (24 m). Część biurowo-usługową utworzą dwie dominanty - obie będą mieć po 55 metrów wysokości.

Projekt został wybrany w konkursie, do którego deweloper zaprosił sześć uznanych pracowni architektonicznych, w tym dwie zagraniczne. Jak sam podkreśla, wybór nie był prosty.

- Poziom prac był bardzo wysoki – przyznaje Piotr Tarkowski, członek zarządu Allcon Osiedla. - Wszystkie pracownie wykazały się wyjątkowo dojrzałym warsztatem architektoniczno-urbanistycznym, popartym wieloletnim doświadczeniem w projektowaniu.

O zwycięstwie projektu autorstwa Grupy 5 Architekci zadecydowało przede wszystkim najlepsze spełnienie wymogów architektoniczno-urbanistycznych. - Ta koncepcja ma zdecydowanie miastotwórczy charakter. Rozszerza tkankę Śródmieścia i tworzy potencjał dla powstania przyjaznych miejsc publicznych. Projekt zakłada przenikanie się wielkomiejskiej skali z kameralnymi przestrzeniami krajobrazowymi – dodaje Tarkowski.

„Bezcenny widok”

Co ciekawe, początkowo sami architekci, którzy zwyciężyli konkurs, mieli wątpliwości, czy Gdynia z jej jednorodną i dość homogeniczna tkanką zabudowy centralnej części miasta jest najodpowiedniejszym miejscem na lokalizację tak wysokiej dominanty.

- Jednak w miarę, jak rozwijaliśmy ten projekt, analizowaliśmy uwarunkowania terenowe, relacje przestrzenne w bliskiej i dalszej skali, jak i układ samego miasta i uznaliśmy, iż jest to zadanie niezwykle śmiałe, ale również możliwe do wykonania w sposób czytelnie podkreślający wizualną spójność i zasięg terytorialny miasta poza obszar ograniczony nasypem kolejowym oraz drogą Gdyńską – wyjaśnia Rafał Zelent z Grupy 5 Architekci. - Wbrew pozorom taka inwestycja przy odpowiednim doborze formy wyrazu, jakości detalu i utrzymaniu nawiązującego do głównej części miasta charakteru zabudowy, może stać się zwornikiem dla porozcinanych komunikacyjnymi kanałami jego części. Teraz po kolejnych kilku miesiącach prac i analiz jesteśmy przekonani, iż ten projekt niesie w sobie wartość dodaną w odniesieniu do całej Gdyni i może stać się formą wieńczącą główne ciągi komunikacyjne przedwojennego centrum współczesnej latarni morskiej – land mark portowego miasta – zaznacza.

A dlaczego deweloper zdecydował się na wysoką zabudowę właśnie w tym miejscu? - Poza oczywistymi zaletami wysokich budynków, jak bezcenne widoki z okien, ogromną wartością inwestycji jest jej aspekt miastotwórczy. Biała, doskonale widoczna dominanta utrzymana w modernistycznym, wyróżniającym Gdynię charakterze, harmonijnie wpisze się w tkankę śródmiejską, oferując nową  przestrzeń mieszkalną, biurową, usługową oraz publiczną. Dodatkowo, przyciągnie mieszkańców na zachodnią stronę linii kolejowej, co będzie stanowiło zupełnie nowe otwarcie dla tej części Śródmieścia – wylicza Piotr Tarkowski.

Wypowiedź inwestora zachwalającego swoją inwestycję nie powinna dziwić. O to, czy zbieg Kieleckiej i Śląskiej to dobre miejsce dla lokalizacji wysokościowca zapytaliśmy ekspertów, zajmujących się przestrzennym rozwojem miasta.

- W obszarze szeroko rozumianego śródmieścia Gdyni niewiele pozostało już wolnych działek, których  zagospodarowanie może doprowadzić do dopełnienia miejskiej struktury – mówi prof. Piotr Lorens, szef Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. - Jeśli chodzi o ich lokalizację to właściwie mamy do czynienia z dwoma głównymi obszarami: Międzytorza, które znajduje się na północ od Śródmieścia oraz terenu na południe od niego – w rejonie węzła Franciszki Cegielskiej i dalej w kierunku południowym. Alternatywą dla lokowania nowych inwestycji w tych obszarach byłoby wyjście poza miasto, co zdecydowanie nie byłoby dla Gdyni korzystne.

Prof. Piotr Lorens uważa, że planowana przez Allcon inwestycja jest z jednej strony swoistym zwieńczeniem struktury Śródmieścia  od strony południowej, a z drugiej - na tyle od niego oddalona, że nie wpłynie znacząco na historyczny  krajobraz dzielnicy.

- Równocześnie projektowany zespół stanowić może swoistą bramę do kształtującej się dzielnicy rozlokowanej wzdłuż Drogi Gdyńskiej. Myślę więc, że jest to jak najbardziej dobra lokalizacja dla wysokiej zabudowy – wyjaśnia Lorens. I dodaje, że w tej szczególnej lokalizacji należałoby zachować równowagę między funkcjami mieszkaniowymi, biurowymi, usługowymi oraz przestrzeniami rekreacyjnymi. - Ciekawe jest to, że inwestor zaproponował wprowadzenie szerokiego programu usług na poziomie parteru. Mamy więc do czynienia także z próbą aranżacji miejskiego charakteru przestrzeni, którego w omawianej lokalizacji zdecydowanie obecnie brakuje – chwali Lorens.

Trafna lokalizacja

Karol Spieglanin, prezes Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej twierdzi, że tereny między wzgórzami morenowymi, a pasem nadmorskim to jedno z niewielu miejsc predystynowanych do tego, żeby stała tam wysoka zabudowa.

- Jest to przestrzeń mocno ograniczona przez warunki naturalne i jednocześnie bardzo atrakcyjna. Widoku na morenowe wzgórza czy Zatokę Gdańską nie uświadczymy nigdzie indziej – podkreśla Spieglanin. – Oczywiście, zabudowa powinna zostać zrealizowana pod warunkiem poszanowania otoczenia.

Takiej wysokiej zabudowy Spieglanin nie chciałby np. tam, gdzie jest historyczna tkanka miejska – w Oliwie, Sopocie, czy Wrzeszczu. - Druga kwestia to jakość – mówi prezes FRAG-u. - Tego typu budynki siłą rzeczy  są najbardziej zauważalne, mocno ingerują w panoramę. O ile uważam, że nie powinniśmy pozwalać na budowę brzydkich wysokich bloków, to ten projekt się broni. Mamy do czynienia z architekturą wysokiej jakości.

Projekt pod względem architektury jest bardzo dobry – mówi Łukasz Piesiewicz. – Poza tym cieszy fakt, że inwestycja wypełni obszar, który został odcięty od centrum przez przeskalowany Węzeł Wzgórze i Węzeł Franciszki Cegielskiej. Może ta i kolejne planowane po drugiej stronie ul. Kieleckiej inwestycje, wymuszą w przyszłości zmiany w tych antymiejskich rozwiązaniach komunikacyjnych.

W beczce miodu jest jednak łyżka dziegciu. Wielką bolączką atrakcyjnych turystycznie miast jest najem krótkoterminowy, który pustoszy śródmieścia. Dotyczy to także Gdyni. Zdaniem Łukasza Piesiewicza, największym zagrożeniem dla nowych budynków jest to, że mieszkania będą kupowane inwestycyjnie.

– Wynajmowane krótkoterminowo lokale, po sezonie będą stały puste, co z pewnością nie jest dobre dla rozwoju miasta. Tak już dzieje się w prestiżowych lokalizacjach – np. przy Molo Rybackim w Gdyni. Dla zwykłych gdynian ceny są zaporowe -  mówi Piesiewicz. – Inwestycja przy ulicy Kieleckiej i Śląskiej jest rozległa, pozostaje mieć nadzieję, że chociaż część lokali będzie miała stałych mieszkańców – dodaje.

Inwestor nie ma wpływu na to, kto ostatecznie kupuje mieszkania. Jednak to nie znaczy, że ma całkowicie związane ręce. Może np. zaprojektować większe mieszkania, które będą mało atrakcyjne dla najmu krótkoterminowego.

Perspektywa pieszego

Deweloper przekonuje, że miejsce „ma być atrakcyjne nie tylko dla jego mieszkańców – teren inwestycji będzie miał charakter otwartej przestrzeni publicznej, w ramach której powstaną ogólnodostępne lokale usługowe i gastronomiczne, skwery oraz kameralne, zielone dziedzińce. Całość połączą estetyczne drogi dla pieszych i nowe ścieżki rowerowe” – wylicza Allcon.

Choć projekt zbiera pochlebne opinie, eksperci przyznają, że diabeł tkwi w szczegółach. Bo choć z wizualizacji wynika, że architektura będzie wysokiej jakości, a zapowiedzi Allconu też dobrze rokują, to wiele będzie zależało od detali i szczegółowego projektu.

- Przestrzenie publiczne na wizualizacjach wyglądają nieźle – ocenia Piesiewicz. – Z doświadczenia wiemy jednak, że inwestorzy docelowo dążą do tego, żeby skomercjalizować jak najwięcej terenów. Zadaniem miasta będzie dopilnowanie aby rzeczywiście atrakcyjnie zagospodarować te przestrzenie.

- Poza wizualizacjami nie widziałem materiałów dotyczących takich rozwiązań jak drogi i parkingi. Czy przestrzeń faktycznie będzie przyjazna pieszym? Czy układ drogowy nie zostanie nadmiernie rozbudowany? Czy w praktyce wiele miejsca zajmie zieleń, która ma znaczenie nie tylko ze względów klimatycznych i środowiskowych, ale wpływa na odbiór inwestycji? To się okaże. Projekt może prezentować się świetnie na wizualizacjach, ale decydujący wpływ na odbiór będzie miało to, jak zostanie odebrany z perspektywy pieszego.

Image

wizualicje: DAAKO studio oraz XDWA

Image

wizualicje: DAAKO studio oraz XDWA

Image

wizualicje: DAAKO studio oraz XDWA

Image

wizualicje: DAAKO studio oraz XDWA