Skip to main content

W świecie aromatów
i mocnych kolorów

Intensywne kolory oraz liczne symbole wśród których dominować będzie głowa słonia wykonana ręcznie przez scenografa teatralnego. To elementy restauracji Bombay, nowego miejsca na kulinarnej mapie Sopotu.

Image
Marta Blendowska

Sekret wyjątkowego smaku i aromatu indyjskiej kuchni tkwi w umiejętnym łączeniu przypraw. Cynamon, czarnuszka, goździki, kardamon, kurkuma, szafran, chilli czy liście curry poza charakterystycznym smakiem posiadają też przepiękne barwy. Stąd właśnie kolory indyjskich przypraw były główną inspiracja przy tworzeniu wnętrz restauracji Bombay. Celem właścicieli było stworzenie miejsca, które przenosiłoby gości w kulinarną, i estetyczną podróż do tego barwnego i intrygującego kraju, a jednocześnie stanowiło nowoczesne wnętrze. Stąd projekt wyraża indyjską myśli estetyczną, we współczesnym wydaniu.

Otwarta kuchnia i widok na Monciak

Lokal znajduje się na pierwszym piętrze i aby wejście było dobrzy widoczne architekci postawili na kolor żółty oraz brązowy.

- Chcieliśmy, aby schody, które klient musi pokonać były atrakcyjne, jasne, zachęcające do wejścia na górę. Zastosowaliśmy ażurowe panele o tradycyjnych aczkolwiek nieco przetworzonych motywach indyjskich, które podświetlone są mocnym żółtym światłem - mówi Sebastian Jabłoński z pracowni Republika Architektury.

We wnętrzu wydzielone zostały cztery przestrzenie dla gości w intensywnych, kontrastujących kolorach czerwieni, bordo, brązu, zieleni, żółtego i niebieskiego. Sala główna to luźna strefa z wysokimi stolikami i hokerami nad którymi wiszą kolonialne lampy i wiatraki, a vip room stanowi wydzielona sala, którą można wynająć na wyłączność. Wzdłuż dwóch ścian restauracji biegnie zabudowany taras z możliwością otwarcia dachu i rozsunięcia przeszkleń z widokiem na Plac Przyjaciół Sopotu i Monciak. Jest też cigar room, czyli wydzielone miejsce dla koneserów cygar, wyposażone w wygodne fotele i humidory na cygara. Istotnym elementem założenia jest otwarta kuchnia, którą goście restauracji widzą od strony sali głównej i która umożliwia obserwowanie kucharzy przy pracy.

Hinduski symbol szczęścia i dobrobytu

To, co szczególnie zwraca uwagę w projekcie wnętrz restauracji Bombay, to nie tylko intensywne kolory, ale również symbole. Głównym z nich jest głowa słonia, wykonana ręcznie przez scenografa teatralnego. Słoń otaczany jest w Indiach wielką czcią i szacunkiem. Dodatki wybrano tak, aby ze sobą kontrowały nawiązując do indyjskich tekstyliów. Wszystkie siedziska oraz krzesła wykonane zostały na specjalne zamówienie. Podobnie ze zdobiącymi sufity grafikami - intensywne, żywe kolory nawiązują do indyjskiej symboliki.

Jeśli marzycie o podróży do Indii, a z rożnych powodów nie możecie jej odbyć warto pomyśleć o wizycie w sopockim Bombayu.

Image
Image
Image
Image
Image
Image