Skip to main content

Re: Brrrda House,
trzy trójkąty

Plan był prosty: zaprojektować dom, który będzie kojarzył się z wakacjami. A przecież architektonicznie nic tak nie kojarzy się z letnim wypoczynkiem jak klasyczna Brda. Studio REFORM Architekt poszło o krok dalej i stworzyło współczesną wersję domku w potrójnej odsłonie.

Image
Klaudia Krause-Bacia

Lato 76’. Środek sosnowego lasu, w oddali błyszczące w promieniach słońca jezioro i niewinne domki przypominające kształtem trójkątny namiot – kwintesencja prostoty i funkcjonalności, ówczesny synonim luksusu oraz komfortowego wypoczynku dla obywateli Polski Ludowej. Taka właśnie była, kultowa już dzisiaj, Brda. Dzisiaj ten klasyk PRL-u zasadniczo zmienił swoje oblicze, co udowodnił Marcin Tomaszewski z pracowni REFORM Architekt.

Inwestorzy zamarzyli o domu, który będzie wakacyjny, oddający klimat lokalnej architektury, a docelowo całoroczny i funkcjonalny. Dodatkowo inspiracją był mazurski krajobraz, wakacyjna sceneria i krople deszczu. Połączeniem tego wszystkiego jest właśnie RE: BRRRDA HOUSE, czyli klasyczna Brda w nowoczesnym wydaniu.

- Pracę nad projektami zaczynam od obserwacji. Tak było również tym razem. Znałem potrzeby klientów, będąc już na miejscu w zasadzie wiedziałem, jak ten dom będzie wyglądał  – mówi Marcin Tomaszewski. - Bardzo często inspiracja pojawia się u mnie jak impuls. Letni deszcz, piękno Mazur i od razu w mojej głowie zrodził się pomysł stworzenia współczesnej wersji domku Brda. W tej wersji projektu to aż w potrójnej odsłonie – podkreśla architekt.

Nowy projekt tworzą trzy bryły o przekroju trójkąta wzajemnie scalone łącznikiem, od zewnątrz pokrytym materiałem lustrzanym, zaś od wewnątrz pełniącym funkcję korytarza. A skoro o funkcjach mowa, każdy z zaprojektowanych trójkątów ma swoją rolę w projekcie. Mianowicie – osobne „mieszkania” dla domowników. Zarówno syn, jak i rodzice mają swoją przestrzeń, a ostatnia Brda stanowi strefę dla gości. Aby jeszcze bardziej podkreślić oczekiwany klimat wakacyjnego relaksu, we wnętrzu domu zostały zaprojektowane miejsca dla ciała i dla duszy, takie jak: salka do jogi czy sauna.

 

Dodatkowo bryła została zaprojektowana w taki sposób, aby pełniła funkcję zadaszonego tarasu. Spójności kompozycji dodaje słup podtrzymujący jeden z domków, który kształtem litery „v” nawiązuje do całej konwencji architektury. RE: BRRRDA HOUSE liczy około 340 m² powierzchni i powstanie na działce mierzącej ponad 4000 m². Planowaną datą rozpoczęcia budowy są wakacje 2021 roku.

Image
Image
Image