Skip to main content

Natura  człowiek  pamięć

Pracownia NM Architektci z Warszawy wygrała konkurs na koncepcję cmentarza wojskowego na Westerplatte. Minimalistyczny projekt wpisuje się w zastaną naturę półwyspu, operując jednocześnie wieloma symbolami.

Image
Szymon Kamiński

Zwiedzający przechadzają się po wytyczonych ścieżkach, pomiędzy drzewami. Jedni kierują się ku mogiłom, które swoimi wielkimi stelami, zaświadczają o osobach, które tu zginęły. Inni decydują zostać się na placu. Tutaj czeka na nich spektakl. Wielkie snopy światła skierowane są ku ciemnemu niebu, tworząc bryły budowli, których już nie ma. Ludzie zgromadzili się wokół tego świetlnego pokazu i w zadumie patrzą w jasne obiekty. Nikt się nie odzywa. Tylko oddech natury jest w tym momencie słyszalny.

Tak wygląda jeden z pomysłów na upamiętnienie rocznicy 1 września z projektu cmentarza Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte przygotowanego przez NM Architekci z Warszawy. W skład zespołu autorskiego weszli Tomasz Marciniewicz, Zuzanna Szpocińska, Jerzy Grochulski i Karolina Kayzer.

Projekt został uznany za najlepszy spośród 27 prac, jakie zostały nadesłane na konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej cmentarza wojskowego, organizowanego przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Koncepcje miały spełniać wiele kryteriów – upamiętniać poległych żołnierzy, a także uczynić z przestrzeni miejsce refleksji, edukacji patriotycznej i historycznej, równocześnie stać się miejscem, w którym będą mogły odbywać się uroczystości państwowe.

Sacrum i profanum

Zwycięska aranżacja przestrzeni jest dogłębnie przemyślana. Projekt wpisuje się w zastaną naturę i wyraża minimalistyczny styl. Autorzy podzielili przestrzeń na dwie części – sacrum i profanum. Pierwsza z nich określona została w projekcie jako Cmentarz Obrońców Westerplatte z mogiłami poległych. W tym miejscu łączy się pamięć o wydarzeniach,  kult bohaterów i pamięć o jednostkowej ludzkiej duszy. Miejsce nie jest przypadkowe, to tu odkryto szczątki obrońców Westerplatte.

Strefa profanum to Plac Apelowy. To przestrzeń przeznaczona na społeczne i państwowe wydarzenia. Pomyślana jest jako miejsce do organizacji uroczystości państwowych i wojskowych. Należną mu powagę dodaje postawiony Krzyż Virtuti Militari oraz maszty flagowe.

Pomiędzy obiema strefami jest Przedpole – wyeksponowano tu fundamenty ruiny Willi Oficerskiej i Wartowni numer 5. Według autorów projektu przejście między sacrum i profanum ma mieć metaforyczny wymiar przejścia między życiem, a śmiercią.

Trzy znaki

W koncepcji postawiono głównie na trzy uniwersalne symbole. Koło – w znaczeniu nieśmiertelności i nieskończoności, ale również doskonałości. Użyte w strefie sacrum, wokół kolistej ścieżki ustawione są wysokie stele z mogiłami. Drugim ważnym symbolem jest droga, która wyznacza całą kompozycję. Jest elementem, który pozwala na przejście ze świata materialnego do duchowego. Prowadzi zwiedzających od Placu Apelowego do cmentarza. Postawiono również na symbolikę pionową, która symbolizować ma kontakt z siłą wyższą, Ma odwrócić uwagę od ludzkiego życia i wskazywać na transcendencję, ukrytą w niebie. Pionowo stoją płyty nagrobne, ale również gra świateł, użyta podczas świetlnego spektaklu, skierowana jest ku górze.

- To symbolika ponadczasowa i międzyludzka. Nie trzeba być Polakiem czy Europejczykiem, żeby ją rozumieć. Nie trzeba być w jednym kręgu kulturowym czy religijnym – mówi Tomasz Marciniewicz z NM Architekci.

Natura-człowiek-pamięć

Projekt NM Architekci jest też poszukiwaniem porozumienia między pamięcią zbiorową, a pamięcią indywidualną. Między narodowym myśleniem, a prywatnym życiem ludzi, którzy zginęli w tym miejscu. Wreszcie między człowiekiem, a naturą.

- Staraliśmy się zachować jak najwięcej drzew, które były świadkami tej strasznej historii i one mają grać na emocjach osób, które tam przyjdą. Relacja natura-człowiek to osoby, które się tam broniły i walczyły, ale również drzewa, które tam stały. W tym samym miejscu, w tym samym czasie. Jedni są żywymi świadkami, drudzy już tymi martwymi. Upamiętniamy przede wszystkim osoby, które tam walczyły, ale też naturę. Ona jest tam naocznym świadkiem tego miejsca. I jest zdecydowanie najważniejszym nośnikiem pamięci – komentuje projektant z NM Architekci.

Natura stała się jednym wielkim ekofaktem. We współczesnej przyrodzie tego miejsca odnaleźć można ślady przeszłych wydarzeń. Natura stała się niemym świadkiem, ale była także ich uczestnikiem. Projekt ma naturze pozwolić przemówić.

-  Nie wyobrażaliśmy sobie sytuacji, że nagle ścinamy wszystkie drzewa i robimy wielki pomnik, który nie będzie z tego miejsca, bo będzie jakimś naszym wymysłem. Pomnik już tam jest i trzeba dać mu chodnik, dać mu tablicę z konkretnymi nazwiskami. Drzewa tam były wtedy i nadal są. Będą teraz dawały cień, tak jak dawały kiedyś. I to jest piękne – dodaje Marciniewicz.

Gra światłem

Minimalistyczny styl i wpisanie pomnika w naturę, ale również danie głosu przyrodzie, to nie wszystko, co przygotowali NM Architekci. W zwycięskiej aranżacji uwagę skupiono również na elementach ludzkiej działalności. Są nimi ruiny budynków, których fundamenty zostały odsłonięte. Nie zdecydowano się na ich odbudowę, lecz na grę świateł, które raz w roku mają rozświetlać mrok i ukazywać ludzkim oczom prawdziwe rozmiary budowli.

- Założyliśmy, że Wartownia nr 5 i Willa Oficerska, a raczej ich ruiny, będą 1 września świeciły bardzo wysokim, mocnym światłem i codziennie przygasały, aż do całkowitego wygaśnięcia w dniu 7 września, czyli zajęcia Westerplatte przez Niemców. Wymowna gra światłem informuje, że to była walka i obrona. Pokazuje heroizm i daje pojęcie, gdzie znajdowały się te obiekty, a jednocześnie pozwala uniknąć zrekonstruowania tych brył, co w jakiś sposób fałszowałoby obraz tego miejsca i nic do tego nie wnosiło. Tutaj też bardzo ważne jest to sztuczne światło, które również będzie nośnikiem pamięci, heroizmu i, mam nadzieję, będzie choć w minimalnym stopniu uczyło historii. Jestem pewien, że przyjazd na Westerplatte w rocznicę tych tragicznych wydarzeń, to będzie coś wyjątkowego i poruszającego – podsumowuje architekt.

Image
Image