Skip to main content

Biały kieł,
Kruk Rasztawicki

Koło tego domu nie będzie można przejść obojętnie. Zaskakuje praktycznie wszystkim: bryłą, wykorzystaniem terenu, umiejscowieniem i rozlokowaniem funkcji. To jeden z najoryginalniejszych projektów domu jednorodzinnego w Gdańsku jaki powstał w 2020 roku.

Image
Michał Stankiewicz

Od ulicy widać dom ze skośnym dachem, stosunkowo wąskimi drzwiami wejściowymi i wielkim, szerokim oknem do salonu. Odważna bryła, całkowita biel, a do tego brak okna na wyższym poziomie zwracają uwagę. Widz ma wrażenie, że ma do czynienia ze stosunkowo niewielkim parterowym domem. Nic bardziej mylnego.

Morenowy Gdańsk jest pełen wzgórz, wzniesień i pagórków, które z jednej strony są utrudnieniem dla projektantów, ale z drugiej dają szansę na mniej standardowe i odważne projekty. Tak jest tym razem. Działka na której stanie dom znajduje się na wysokiej skarpie. Architekci – Marek Kruk i Oliwer Rasztawicki nie dokonali zmian w jej strukturze, ale idealnie wkomponowali projekt w naturalnie zagospodarowaną przestrzeń. Dzięki temu pozornie parterowy dom z każdej strony jest całkowicie inny. Z profilu – staje się białym rombem bez żadnych detali. Od tyłu – dwupoziomową rezydencją z wielkimi oknami. A z perspektywy prawdziwym „białym kłem”. Rzeźbiarska forma domu reprezentuje czysty, monolityczny minimalizm: biały tynk na elewacjach, biała membrana na dachu, prosty detal ograniczony do minimum. Niezagospodarowane otoczenie z zieloną trawą doskonale kontrastuje z domem dodając jego bryle jeszcze większej wyrazistości.

Co ważne – mimo nieregularności bryły projektantom udało się stworzyć funkcjonalne wnętrze. A jednocześnie nietypowe, gdyż standardowe rozwiązanie – dół jako przestrzeń dnia codziennego, a góra jako część mieszkalna zostało odwrócone. W tym domu – parter staje się jednocześnie piętrem, a piętro parterem. I tak na poziomie 0 znalazł się to duży salon, kuchnia, ubikacja i pomieszczenie na rowery. Zaletą jest wysokość, w najwyższym punkcie salonu osiąga 6 metrów. Z salonu widać też antresolę w której ulokowano gabinet. Na niższym poziomie (-1) znajdują się z kolei dwie sypialnie, łazienki i garderoba. Stamtąd –schodami ulokowanymi wzdłuż boków domu - można wyjść na ogród.