Skip to main content

Śmiałe wizje

młodych

architektów

Przystań filmowa zamiast chłodni na molo rybackim, kryty stok narciarski na górze Donas, a może innowacyjne rozwiązania na klifie Orłowskim? To właśnie zwycięskie pomysły laureatów Nagrody Prezydenta Gdyni za najlepszą pracę dyplomową o tematyce gdyńskiej.

Image
Klaudia Krause-Bacia

Realna abstrakcja – ten oksymoron, to nieodłączna cecha każdego dobrego architekta. Co roku, znajduje to potwierdzenie w Nagrodzie Prezydenta Gdyni przyznawanej absolwentom Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. W konkursie mogą startować studenci, których prace opowiadają właśnie o Gdyni.

W tegorocznej edycji, pierwszą nagrodę zdobyła Martyna Nagórska, która przygotowała niezwykle ciekawy projekt rewitalizacji obiektów poprzemysłowych. Studentka wzięła na warsztat budynki chłodni na molo Rybackim z lat 30. ubiegłego wieku, adaptując je na Przystań Filmową. Promotorem pracy był prof. dr hab. inż. arch. Antoni Taraszkiewicz, a recenzentką dr inż. arch. Elżbieta Marczak. Przyznano również dwa wyróżnienia. Jedno z nich otrzymała Natalia Wrzesińska za pracę dotyczącą abrazji, czyli procesu, dzięki któremu powstaje stromy klif. Celem projektu było zminimalizowanie skutków zjawiska na przykładzie koncepcji zagospodarowania klifu w Orłowie. Z kolei drugie wyróżnienie przypadło Dominice Walkusz, która przedstawiła zaskakujący projekt krytego stoku narciarskiego na górze Donas. Cała praca dotyczyła sezonowości i zmienności ruchu turystycznego w nadmorskich miejscowościach.

- Od wielu lat studenci zaskakują nas swoją pomysłowością i śmiałością w prezentowanych pracach dyplomowych. Cieszę się, że Gdynia inspiruje młodych architektów i że czyni to na wielu płaszczyznach. Potwierdzeniem tego mogą być nagrodzone w tym roku prace – każda z nich dotyczy innych zagadnień i przestrzeni w naszym mieście, a jednocześnie wszystkie poruszają tematy ważne dla Gdyni i jej mieszkańców. Składam serdeczne gratulacje młodym absolwentom – komentuje Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Jeżeli pandemia po raz kolejny nie pokrzyżuje planów, to już wkrótce nagrodzone prace będzie można zobaczyć w gdyńskim InfoBoksie. Konkurs o Nagrodę Prezydenta Gdyni jest organizowany od 2000 roku. Kapituła co roku wybiera najciekawsze prace przedstawiające interesujące projekty w przestrzeni miasta. W tym roku nagrodę przyznano za dyplomy obronione w 2019 roku

Image
Image

Wyróżniona praca autorstwa Natalii Wrzesińskiej

Image

Wyróżniona praca autorstwa Dominiki Walkusz